Budou firemní penzijní fondy spravované odbory?

Premiér Petr Nečas nabídl odborářům, že vláda může upravit penzijní reformu podle jejich představ. "Penzijní společnosti by mohly nabízet i uzavřené zaměstnanecké penzijní fondy, do kterých by firma ukládala peníze na penze svých lidí," řekl LN premiér Petr Nečas.

Právě zaměstnanecké penzijní fondy odboráři dlouhodobě žádají. Na webových stránkách Českomoravské komory odborových svazů visí už od podzimu petice "Za vznik povinných zaměstnaneckých penzijních fondů, které umožní vyplácení doplňkových důchodů pro zaměstnance pracující po dlouhou dobu v riziku nebo vykonávající těžké fyzické práce".

To by měly být důchody, které stojí mimo všeobecný penzijní systém, u něhož vláda počítá se třemi pilíři. Prvním je současný státní průběžný systém, kdy se z odvodů těch, kdo pracují, financují penze současných seniorů. Druhým pilířem mají být nové soukromé penzijní účty u fondů.

Třetím pilířem je dobrovolné důchodové připojištění u současných penzijních fondů, které stát podporuje daňovými úlevami. "Jeho součástí by mohly být právě tyto fondy. Pokud by se firma dohodla se zaměstnanci, odváděla by jim určitou částku do speciálního fondu, který by ale nespravovala ona sama. Byla by součástí licencované správcovské společnosti, která má s důchody zkušenosti," říká premiér.

Odboráři si ale dosud zaměstnanecké fondy představovali tak, jak fungují v řadě zemí Evropské unie. Firma si sama založí důchodový fond, kam posílá peníze pro své zaměstnance. Značný vliv nad těmito fondy mají právě odboráři, kteří zasedají v jejich dozorčích radách. Proto jejich zakládání všude v Evropě podporují.