Druhý důchodový pilíř

Lidé ve věku 35 let se musí do konce června rozhodnout, zda vstoupí do druhého důchodového pilíře, v důchodu se spolehnout na stát, nebo si najdou jiný zdroj příjmu. Pokud budete pro druhý pilíř, spočítejte si, zda se vám to vyplatí. Své kladné rozhodnutí nezapomeňte sdělit svému zaměstnavateli.

Například zaměstnanci, který pobírá plat 25 000 korun, se sníží čistá mzda o 500 korun. Na druhou stranu mu přibudou peníze na individuálním účtu u penzijní společnosti.

Když si v současné době člověk vydělá 25 000 korun hrubého (částka, kterou má uvedenu v pracovní smlouvě), na účet mu přijde jen 19 295 korun. Zbytek spolknou daně a sociální a zdravotní pojištění. Tyto podmínky platí, když je člověk bezdětný, zdravý, nestudující a nevyživující manžela bez příjmů. Ti všichni by totiž mohli získat daňové úlevy a ještě si o trochu peněz polepšit.

Nyní se na sociální pojištění platí 28 procent z hrubé mzdy. Část těchto peněz však odvádí zaměstnavatel (z takzvané superhrubé mzdy), takže je na výplatní pásce ani nemusíte postřehnout, ačkoli vydělat jste je museli. Z vaší hrubé mzdy přitom zaměstnavatel odvádí 6,5 procenta.

Kdo vstoupí do druhého pilíře, bude státu platit o tři procenta méně. Bude muset přidat další peníze navíc a spořit si je na důchod, přesněji dvě procenta z hrubé mzdy.

Chystáte-li se do druhého piliře vstoupit, neměli byste zapomenout na jeden důležitý krok - oznámit své rozhodnutí zaměstnavateli. Pokud tak neučiníte hrozí vám postih. Nezáleží, zda jste zapomněli, nebo předpisy ignorovali.