Důchodcům došla trpělivost

Čeští důchodci začínají jednat na vlastní pěst. Poprvé v historii demonstrují v ulicích. A to již od 13:00 v Praze na Palachově náměstí. Nelíbí se jim samozřejmě vládní plán, který předpokládá snížení tempa růstu důchodů.

Rada seniorů  a Národní rada osob se zdravotním postižením České republiky zrealizovala demonstraci navzanou "Za přežití seniorů". Účastníci se plánují vydat k sídlu vlády. Právě zde totiž chtějí kabinetu říci své požadavky.

Důchodci chtějí požádat o zachování současné valorizace penzí, přijetí zákona o sociálním bydlení, uvedl předseda rady seniorů Zdeněk Pernes. Protestu se mělo zúčastnit 1500 penzistů. Podle dostupných informací je na místě kolem 600 lidí. Mají transparenty, na kterých například stojí "Musíme se bránit" nebo "Vláda spratků".

Přítomni jsou i předáci odborů Jaroslav Zavadil a Josef Středula, dále také předseda Svazu tělesně postižených Václav Krása. Současná vláda totiž dává lidem otřesné ultimatum, protože když si koupí jídlo, nezbydou jim finance na nezbytné léky.

Vláda plánuje v příštím roce na výdajích na penze ušetřit 9,5 miliardy korun. Do roku 2015 by to mělo být celkem 47,7 miliardy. Průměrný starobní důchod činil na konci března 10 740 korun.