Němci se začali bouřit proti vysokým sumám vrcholných manažerů

V Německu se lidé začali bouřit proti vysokým mzdám vrcholných manažerů a jejim zajištěným důchodům v řádu miliónů. Uvidíme, jak na tuto situaci zareaguje německá vláda u zářijových voleb.

Jako příklad neúspěšných manažerů uvádí magazín Der Spiegel trojici bývalých členů představenstva ocelářského koncernu Thyssen-Krupp Edwina Eichlera, Olafa Berliena a Jürgena Claasena, kteří museli na konci loňského roku ve funkcích skončit kvůli pětimiliardové ztrátě firmy.

Nejsvětlejší vyhlídky na stáří má momentálně šéf automobilky Daimler Dieter Zetsche s 39,6 milionu eur (téměř miliarda korun). Předseda představenstva konkurenčního Volkswagenu Martin Winterkorn si podle Spiegelu přijde na 22,8 milionu eur (594 milionů korun) a na třetím místě je personální šéf VW Horst Neumann s 18,2 milionu eur (468 milionů korun).

Více než 16 milionů eur mají na penzi v tuto chvíli zajištěno také nejvyšší představitelé plynárenského gigantu Linde Wolfgang Reitzle a energetického koncernu E.ON Johannes Teyssen. Na více než 14 milionů eur se může těšit finanční šéf Volkswagenu Hans Dieter Pötsch nebo boss Siemensu Peter Löscher.

U všech jmenovaných přitom platí, že částky, které jim budou jejich firmy platit v důchodu, rostou s délkou vykonávání funkce. Navzdory tomu mají od koncernu garantovaný mnohamilionový důchod.

Eichler si v penzi přijde na 7,8 milionu eur, Berlien na 6,2 milionu a Classen vzhledem ke kratšímu působení v představenstvu na 2,5 milionu eur. Všichni tři mohou na odpočinek odejít už v šedesáti a ne až 67 letech jako většina Němců, přičemž Thyssen-Krupp jim bude dorovnávat i případnou inflaci.

Najednou vznikla nekontrolovatelná oblast, v níž si někteří členové představenstev zajistili doslova druhý plat. Což se nelíbí ani ochranému sdružení majitelů cenných papírů. Manažeři by si měli podle něho platit zajištění ve stáří sami.

Pro firmy samotné je to přitom nemalá finanční zátěž. Thyssen-Krupp musí podle Spiegelu odkládat stranou na renty svých vedoucích představitelů 32 milionů eur, Siemens 52 milionů, Daimler 82 milionů a VW 104 milionů eur. Tato suma se každý rok navyšuje zhruba o 20 procent.

V Německu se loni rozpoutala vášnivá debata o příjmech vrcholných manažerů a o sociální spravedlnosti, když vyšlo najevo, že by si šéf VW měl vydělat přes 20 milionů eur za rok.

Německá vláda chce do zářijových voleb prosadit zákon, podle něhož o mzdách vedení nemají napříště rozhodovat členové dozorčích rad, ale akcionáři.