Nižší růst důchodů prošel Poslaneckou sněmovnou, projde i Senátem?

Nižší růst důchodů v dalších letech je odsouhlasen. Vládní většina ve směmovně jej prosadila. Penze se budou podle nové novely po tři roky valorizovat jen o třetinu inflace. Zákon se chystá Senát zamítnout. Opozice totiž viní koalici z porušení slibů.

Navzdory odporu opozice Poslanecká sněmovna schválila novelu o nižším růstu důchodů. Přičemž ČSSD a KSČM se nepodařilo ani zamítnout novelu o důchodovém pojištění. Ta momentálně míří do Senátu. Ovšem levice má většinu, a tak návrh poputuje snad zpět do rukou poslanců.

Podle novely by se měly penze tři roky valorizovat o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Důchody se nyní zvyšují v případě inflace o celou její míru. Vláda tak chce snížit schodek státního rozpočtu. Opozice považuje návrh za nemravný. Je to podle nich velký podraz na všechny občany.

Podle předsedy poslanců KSČM Pavla Kováčika zbydou z důchodů almužny. Důchodce podle něho přijde o 16 tisíc korun. Stát by na tomto kroku měl ušetřit 47,7 miliard korun. Ovšem, otázkou zůstává, zda by peníze vláda šetřila, nebo by spíše okrádala důchodce?

Bude-li novela od příštího roku platit, důchod by se měl zvýšit o 156 korun, místo planovaných 428 korun. Průměrný důchod nyní činí asi 10.550 korun. V letošním roce by se do penzí mělo dát 373,8 miliard korun. Příjmy z pojistného mají dosáhnout 324,1 miliardy. Na důchodovém účtu by tak mělo chybět 49,7 miliardy.

Povede tento krok k měnšímu nedodostatku peněz na důchodovém kontě?