Příští rok začne stát dorovnávat slovenské důchody

Na středečním jednání se vláda usnesla na řešení dorovnání česko-slovenských důchodů. Nyní putuje do Parlamentu. Odškodněno bude kolem 10 tisíc lidí.

Nová dávka zvaná dorovnávací přídavek by se týkala těch, kteří v době rozdělení federace pracovali na Slovensku a jejich penze je proto nižší, než ta, která by jim byla vyplácena, kdyby pracovali v Česku.

Nárok na dorovnávací příspěvek by měli mít lidé, kteří pobírají český i slovenský starobní důchod, přičemž v součtu jsou jejich důchody nižší, než kdyby se i za federální doby vyplácel pouze důchod český.

Rozdíly v důchodech přineslo rozdělení československé federace k 31. prosinci 1992. Smlouva mezi oběma státy musela stanovit, který z nich bude v souvislosti s důchody hodnotit doby zaměstnání získané před rozdělením. Základním kritériem se nakonec stalo sídlo zaměstnavatele ke dni rozdělení země. Ekonomika i legislativa obou států se však vyvíjela odlišně, a tak jsou v některých případech lidé, kterým tyto doby hodnotila slovenská strana, finančně znevýhodněny.

Na Slovensku činil ke konci loňska průměrný starobní důchod podle tamní sociální pojišťovny 375,89 eur (nyní asi 9 622 korun). V Česku dosahoval na konci září podle ČSSZ 10 765 korun.

Na příspěvek budou mít nárok ti, kteří získali alespoň 25 let pojištění před rozdělením Československé federativní republiky a poté alespoň 1 rok důchodového pojištění před rokem 1996 v České republice, kdy ještě platil federální zákon o sociálním zabezpečení.

Dorovnávací přídavek se bude vyplácet pouze s českým starobním důchodem, a to stejným způsobem. Dávka se neváže na české státní občanství.

Dorovnávací přídavek má být v průměru měsíčně asi 1 100 korun, celkové odhadované náklady jsou tedy 3,8 miliardy korun. Nejvyšší výdaje si podle analýzy ministerstva vyžádá rok 2020, kdy se má jednat o cca 130 milionů korun. Většina výdajů bude financována z rozpočtu MPSV.

Novely dvou zákonů by měly začít platit nejpozději příští rok.