Sněmovna dnes podpořila předdůchody

Poslanci dnes podpořili vládní předlohu, podle níž budou stanovena pravidla pro vyplácení takzvaných předdůchodů. To znamená, že by lidé mohli čerpat peníze, které si našetřili u penzijních fondů, už od začátku příštího roku. Normu ale ještě musí posoudit rozpočtový výbor.

Podle ministra financní Miroslava Kalouska vláda touto normou vychází vstříc požadavkům sociálních partnerů, kteří negativně zareagovali na zvyšování věku pro odchod do řádného důchodu. Předdůchody podle Kalouska pomohou vyřešit tíživou situaci těch, kteří před blížícím se odchodem do penze ztratí zaměstnání.

Lidem, kteří se rozhodnou odejít do důchodu dřív s využitím předdůchodu, bude podle předlohy zdravotní pojištění platit stát. Nebudou mít také snížený starobní důchod. Žádost budou moct zájemci podat nejdříve pět let před nárokem na odchod do starobního důchodu. Budou však muset mít do té doby naspořeno v doplňkovém spořícím systému tolik peněz, aby měsíční výplata dosáhla třicet procent procent průměrné mzdy.

Předdůchody však v praxi bude moci využít jen malé procento lidí. Aby člověk splnil stanovenou podmínku, musel by mít při pětiletém pobírání předdůchodu naspořeno u penzijního fondu zhruba 450 tisíc korun. Třicet procent průměrné mzdy totiž odpovídá měsíční částce asi 7,5 tisíce korun.

Takovou částku člověk uspoří při měsíčním vkladu dva tisíce korun a při konzervativním zhodnocení dvě procenta za patnáct let.

Na předdůchod by lidem podle návrhu měli přispívat zaměstnavatelé, a to v rámci doplňkového penzijního spoření. Žadatelé ale budou moct využít i jiné úspory. Návrh počítá s měsíčním vyplácením dávky, ovšem přerušení či pozastavení výplat nebude možné.

Opozice už ohlásila, že bude usilovat o částečné změny předlohy. Podle Miroslava Opálky z KSČM by měly být předdůchody povinné u těžkých profesí.