Vyplácení důchodů půjde jen přes bankomaty České spořitelny

Vyplácení důchodů a sociálních dávek by v budoucnu mělo probíhat pouze přes bankomaty České spořitelny. Ovšem Ministerstvo práce a sociálních věcí si však už neuvědomilo, že v České republice je okolo dvě stě padesáti obcí, které mají bankomat České spořitelny dále než 10 kilometrů.

Nejhůře je na tom Šafov v Jihomoravském kraji, místní mají nejbližší bankomat ČS 20 kilometrů daleko v Jemnicích. Podobně jsou na tom v Horní Plané, Slezských Pavlovicích nebo v Bezdružicích v Plzeňském kraji.

Česká republika se smluvně zavázala, že kromě sociálních dávek bude přes Českou spořitelnu (a její produkt, sKartu) vyplácet právě i důchody. Každý příjemce peněz od státu má tak v zásadě čtyři možnosti: kartou platit (obchody v menších obcích nemají terminály), peníze vybírat z bankomatu České spořitelny (první výběr zdarma, další za 6 korun), anebo vybírat z bankomatu cizí banky či na pobočce, obojí vyjde na 40 korun. Bankomaty České spořitelny navíc vydávají nejméně dvěstěkorunové bankovky, vybrat menší obnos není možné.

Sama Česká spořitelna na webu skontakt.cz radí, platit kartou, dávku si přeposlat trvalým příkazem jinam a nebo na výběr zůstatku počkat do příštího měsíce, kdy přijdou další peníze.

Proč je nevyhovující současný stav, kdy důchody doručuje pošta hotově, zdaleka není jasné. Ale co je přímo zřetelné, je nesolidarita Ministerstva práce a sociálních věcí k lidem, kteří pobírají důchod, a to jak starobní, tak invalidní.